Utställningar av samtida konst i tm•galleriet

Henna Jula: Exoskeleton 16.1.-2.2.2020
tors 16.1. – sön 20.12.2020
Henna Jula, 2019
Fotograf: Henna Jula, verk: olja på duk, 150 cm x 130 cm, 2019, artist: Henna Jula
tm•galleriet presenterar mångsidig i första hand ny inhemsk målningskonst. Var tredje vecka hålls en ny utställning. Öppet: ons 11-18, tis, tors, fre 11-17, lör 11-16, sön 12-16. Stängt: 23.12.2019-1.1.2020

Utställningar vårsäsongen 2020:
Henna Jula: Exoskeleton – målningar 16.1.-2.2.2020
Anssi Hanhela: målningar 5.2.-23.2.2020
Hiroharu Morii: målningar 26.2.-15.3.2020
Hanna Westerberg: målningar 18.3.-5.4.2020
Valtteri Kivelä: Landskap - målningar 8.4.-26.4.2020
Sirkku Rosi: Livias rum - målningar 29.4.-17.5.2020
Emmu Johansson: Sparaxis Tricolor - målningar 20.5.-17.6.2020
Heli Penttinen: målningar 10.6-4.7.2020

Kontaktperson

Katariina Lager
044 7220 735

Evenemangsarrangören

tm•galleriet, Målarförbundet

Galleriet presenterar mångsidig i första hand ny inhemsk målningskonst. Var tredje vecka hålls en ny utställning . Konstnärerna väljs av utställningsnämnden på basen av ansökan.

Tid och plats

Lataa kalenteriisi tors 16.1.2020 till sön 20.12.2020 Lataa kalenteriisi
Utställningar
Skillnadsgatan 9, Helsingfors