Utställningar av samtida konst i tm•galleriet

Markus Lampinen: Shallow Water 13.1.-31.1.21
ons 13.1. – tors 23.12.2021
Markus Lampinen: Shallow Water, vattenfärg, 2020
Fotograf: Markus Lampinen, verk: Shallow Water, vattenfärg, 2 x 45cm x 118cm, 2020, artist: Markus Lampinen
tm•galleriet presenterar mångsidig i första hand ny inhemsk målningskonst. Var tredje vecka hålls en ny utställning. Öppet: ons 11-18, tis, tors, fre 11-17, lör 11-16, sön 12-16. Stängt: 21.12.2020-1.1.2021

Utställningar på våren 2021:
Markus Lampinen: Shallow Water - akvarellmålningar 13.1.-31.1.2021
Hannah Hamberg: målningar 3.2.-21.2.2021
Niklas Ingelius: målningar24.2.-14.3.2021
Heli Kuparinen: målningar 17.3.-4.4.2021
Katarina Reuter: målningar 7.4.-25.4.2021
Katri Mononen: målningar 28.4.-16.5.2021
Milla Toivanen: målningar 19.5.-6.6.2021
Emmu Johansson: målningar 9.6.-3.7.2021

Kontaktperson

Katariina Lager
044 7220 735

Evenemangsarrangören

tm•galleriet, Målarförbundet

Galleriet presenterar mångsidig i första hand ny inhemsk målningskonst. Var tredje vecka hålls en ny utställning . Konstnärerna väljs av utställningsnämnden på basen av ansökan.

Tid och plats

Lataa kalenteriisi ons 13.1.2021 till tors 23.12.2021 Lataa kalenteriisi
Utställningar
Skillnadsgatan 9, Helsingfors