Tapahtumahaku

  1. Työpaja- ja esityspaketti

    Työpaja- ja esityspaketit

    Tutustu teokseen toiminnallisesti!
    Helsingin Kaupunginteatteri
    To 19.9. – To 19.12.2019

    Helsingin Kaupunginteatteri tarjoaa peruskoulun, lukion sekä ammatillisten oppilaitosten oppilasryhmille työpaja- ja esityspaketteja. Ryhmät osallistuvat teatterityöpajaan, joka valmistaa itse esityksen seuraamiseen tai jossa pohditaan nähtyä....

    • Esitys
    • Työpaja
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  2. Talvisirkus BAU

    Talvisirkus BAU

    Kaapelitehtaan Pannuhallissa 7.11.2019-12.1.2020
    Tanssiteatteri Hurjaruuth
    To 14.11. – To 19.12.2019

    Tanssiteatteri Hurjaruuthin talviklassikko taituroi nyt rakennustyömaalla. Luvassa ketterää raksaparkouria ja teollisuushallin seinistä rapisevaa kummitusromantiikkaa....

    • Esitys
    • 1.–2. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Yleisötyötä
  3. Juha Hurme: Making of Lea

    Making of Lea

    Suomalaisuuden puolesta - ei ketään vastaan
    KOM-teatteri
    Pe 22.11. – To 19.12.2019

    Juha Hurmeen komediassa Making of Lea tapaamme ihastuttavaa, hurjaa ja epätoivoista porukkaa, jota yhdistää Aleksis Kiven uuden Lea-näytelmän saattaminen ensi-iltaan. Kovasta yrityksestä huolimatta lähes kaikki mikä vain voi mennä pieleen myös...

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  4. Helsingin kaupunginorkesteri

    Oodi ilolle (FI/SVE)

    Lukioiden ja ammattikoulujen 1. luokille
    Helsingin kaupunginorkesteri
    To 19.12.2019 19:00

    Bruno Weil, kapellimestari...

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  5. Quo Vadis, Sisarelleni

    Sisarelleni

    - aikuistumisriittejä
    Teatteri Quo Vadis
    Ti 1.1. – Ti 31.12.2019

    "Maailman terät ei meihin pysty!" Hiljan ja Marjan mielessä sekoittuvat sek­suaali­suus, aikuisten monitahoinen kaksinaismoralismi, ja ulkoa tulevat odotukset, joiden täyttäminen tuntuu mahdottomalta.

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  6. Andreas Brantelid

    KENRAALIHARJOITUS: Fontane di Roma

    Alan Buribajev & Andreas Brantelid
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 10.1.2020 10:00

    Alan Buribajev, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  7. PikkuKulkuri Niga
    Sellosali
    Ti 21.1.2020 10:15

    Ti 21.1. klo 10.15...

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
  8. Gianandrea Noseda
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 24.1.2020 10:00

    Kapellimestari Gianandrea Nosedan ja BBC Philharmonic -orkesterin Beethoven-konserttitaltioinneille kertyi BBC:n sivuilla viikon aikana ennätysmäiset 1,4 miljoonaa latausta vuonna 2005. Nosedalla on maine kapellimestarina, jonka radikaalit...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  9. Ellen Thesleff

    Taidepaja: Ellen Thesleff

    Kaupunkikuvia grafiikalla -taidepaja
    HAM Helsingin taidemuseo
    Ti 30.4.2019 – Su 26.1.2020

    Tutustumme Ellen Thesleff -näyttelyyn ja kokeilemme erilaisia taidegrafiikan kohopainomenetelmiä. Tehdään uniikkeja kuvia monotypia- tai linoleikkaustekniikalla.

    • Esitys
    • Näyttely
    • Työpaja
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  10. Cirkus Cirkör: BLOOM

    Cirkus Cirkör: Bloom

    LET YOURSELF BLOOM
    Cirko – Uuden Sirkuksen Keskus
    Ke 22. – Su 26.1.2020

    Cirkus Cirkörin uusi esitys kutsuu kukkaloiston, klassisen musiikin ja sirkuksen täyttämään maailmaan. Kokoonpano koostuu viidestä kansainvälisestä monilahjakkuudesta, jotka haluavat muuttaa maailmaa ilon, pelon ja riskinoton kautta....

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
  11. Thomas Zehetmair

    KENRAALIHARJOITUS: La Folia

    Thomas Zehetmair
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 29.1.2020 10:00

    Thomas Zehetmair, viulisti, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  12. Pariisilaishattu
    Sellosali
    Ti 4.2.2020 10:15

    Ti 4.2. klo 10.15...

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
  13. Ning Feng

    KENRAALIHARJOITUS: Incontri

    Mario Venzago & Ning Feng
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 7.2.2020 10:00

    Mario Venzago, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  14. Daniel Müller-Schott

    KENRAALIHARJOITUS: Il Signor Bruschino

    Simone Young & Daniel Müller-Schott
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 12.2.2020 10:00

    Simone Young, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  15. Viiru ja Pesonen
    Teatteri Hevosenkenkä
    Ke 12. – Pe 14.2.2020

    Premiär 12.2.2020 på Annegården Regi: Olka Horila Scenografi och dräkter: Riikka Aurasmaa Dockor: Fanni Lieto Musik: Juha Matjussi, Ljusplanering: Veijo Lindell I rollerna: Krista Putkonen-Örn och Antero Nieminen

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
  16. Ahaa Teatteri Onks noloo
    Sellosali
    Ti 3.3.2020 10:00

    Ti 3.3. klo 10...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
  17. Ilja Gringolts

    KENRAALIHARJOITUS: Allegoria della notte

    Olari Elts & Ilja Gringolts
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 6.3.2020 10:00

    Olari Elts, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  18. Guy Braunstein
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 11.3.2020 10:00

    Guy Braunstein, viulu, johtaja...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  19. Babylon

    RED NOSE COMPANYN BABYLON KANNELTALOSSA

    Taiteilijatapaaminen esityksen jälkeen
    Red Nose Company
    Ma 16. – Ti 17.3.2020

    ★★★★★ Täysosuma – HS...

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  20. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Vista

    Susanna Mälkki & Frank Peter Zimmermann
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 20.3.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä

Sivut

    

Hakukriteerit

Syötä hakusanat
Etsi
Hae tapahtumat ajalta
Esim. 16.12.2019
Esim. 16.12.2019