Tapahtumahaku

  1. Vilho Lampi, omakuva
    HAM Helsingin taidemuseo
    Pe 14.2. – Su 18.10.2020

    Ilmaisuvoimaisen Vilho Lammen (1898–1936) taide sisältää lyhyestä taiteilijanurasta huolimatta laajan kirjon maalaustyylejä ekspressionismista pointillismiin. Lampi tasapainoili koko elämänsä taiteilijakutsumuksen ja kotitilan töiden välillä –...

    • Näyttely
    • Valmistaville luokille
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  2. PikkuKulkuri Niga
    Sellosali
    Ti 21.1.2020 10:15

    Ti 21.1. klo 10.15...

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
  3. Taimine Onnen manifesti
    Sellosali
    Ti 19.5.2020 10:00

    Ti 19.5. klo 10.00...

    • Esitys
    • 7.–9. luokat
  4. Aatos ja Amine
    Sellosali
    Ti 12.5.2020 09:30

    Ti 12.5. klo 9.30 (KULPS! 7.-10. lk.) Yläkoululeffa: Aatos ja Amine (Ohjaus: Reetta Huhtanen, Suomi, 2019)

    • Esitys
    • 7.–9. luokat
    • Yleisötyötä
  5. Mukamas Asunto A 40
    Sellosali
    Ti 24.3.2020 10:15

    Ti 24.3. klo 10.15...

    • Esitys
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
  6. Ahaa Teatteri Onks noloo
    Sellosali
    Ti 3.3.2020 10:00

    Ti 3.3. klo 10...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
  7. Pariisilaishattu
    Sellosali
    Ti 4.2.2020 10:15

    Ti 4.2. klo 10.15...

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
  8. Kristian Winther

    KENRAALIHARJOITUS: Triptyykki

    Olli Mustonen & Kristian Winther
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 20.5.2020 10:00

    Olli Mustonen, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  9. Tianyi Lu

    KENRAALIHARJOITUS: Aus Italien

    Tianyi Lu & Janne Mertanen
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 6.5.2020 10:00

    Tianyi Lu, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  10. Angela Hewitt

    KENRAALIHARJOITUS: Pastoraalisinfonia

    Risto Joost & Angela Hewitt
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 22.4.2020 10:00

    Risto Joost, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  11. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Näyttelykuvia

    Susanna Mälkki & Esko Laine
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 17.4.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  12. Hannu Perttilä

    KENRAALIHARJOITUS: Exsultate jubilate

    Jane Glover & Hannu Perttilä & Aurora Marthens
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 8.4.2020 10:00

    Jane Glover, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  13. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Vista

    Susanna Mälkki & Frank Peter Zimmermann
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 20.3.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  14. Guy Braunstein
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 11.3.2020 10:00

    Guy Braunstein, viulu, johtaja...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  15. Ilja Gringolts

    KENRAALIHARJOITUS: Allegoria della notte

    Olari Elts & Ilja Gringolts
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 6.3.2020 10:00

    Olari Elts, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  16. Daniel Müller-Schott

    KENRAALIHARJOITUS: Il Signor Bruschino

    Simone Young & Daniel Müller-Schott
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 12.2.2020 10:00

    Simone Young, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  17. Ning Feng

    KENRAALIHARJOITUS: Incontri

    Mario Venzago & Ning Feng
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 7.2.2020 10:00

    Mario Venzago, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  18. Thomas Zehetmair

    KENRAALIHARJOITUS: La Folia

    Thomas Zehetmair
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 29.1.2020 10:00

    Thomas Zehetmair, viulisti, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  19. Gianandrea Noseda
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 24.1.2020 10:00

    Kapellimestari Gianandrea Nosedan ja BBC Philharmonic -orkesterin Beethoven-konserttitaltioinneille kertyi BBC:n sivuilla viikon aikana ennätysmäiset 1,4 miljoonaa latausta vuonna 2005. Nosedalla on maine kapellimestarina, jonka radikaalit...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  20. Andreas Brantelid

    KENRAALIHARJOITUS: Fontane di Roma

    Alan Buribajev & Andreas Brantelid
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 10.1.2020 10:00

    Alan Buribajev, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä

Sivut

    

Hakukriteerit

Syötä hakusanat
Etsi
Hae tapahtumat ajalta
Esim. 10.12.2019
Esim. 10.12.2019