Tapahtumahaku

  1. Den fula ankungen

    Den fula ankungen

    Teater Kojan
    Helsingfors stad / Kultur och fritid
    Pe 27.9.2019 10:00 ja 12:00

    Den fula ankungen är en saga om att kläckas i fel bo, den krokiga stigen till att hitta rätt och rätten att få vara. Med fart och förundran tar Teater Kojan ett nutida grepp om H.C. Andersens välkända berättelse. En vacker teaterupplevelse om...

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
  2. Robin Hund

    Robin Hund

    Höstlovskonsert
    Helsingfors stad / Kultur och fritid
    Ti 15.10.2019 10:00

    Robin Hund & Hans glada orkester har givit ut 5 musikalbum på svenska, 1 på finska, 1 sagoalbum om deras äventyr samt en sångbok. Orkestern har spelat ca 400 spelningar sedan start år 2012. Robin Hund & Hans glada orkester vann ett Emma...

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
  3. Babylon - Klovni vallankahvassa

    Red Nose Companyn Babylon Kanneltalossa

    Taiteilijatapaaminen esityksen jälkeen
    Red Nose Company
    Ti 10.12.2019 19:00

    ★★★★★ Täysosuma – HS...

    • Esitys
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
  4. Halvdan Viking

    Halvdan Viking

    Kino Stoa
    Helsingfors stad / Kultur och fritid
    Pe 13. – Ma 16.9.2019

    Halvdan Viking är ett äventyr för hela lågstadiet baserat på en bokserie av Martin Widmark, mest känd för böckerna om Lasse-Majas detektivbyrå. Filmen passar utmärkt för att diskutera och problematisera värdegrundsfrågor om mod, vänskap och...

    • Esitys
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
  5. Habi Kids -peli
    Helsingin kaupunginmuseo
    To 12.9.2019 00:00

    Helsingin kaupunginmuseo on Habitare-messujen yhteistyökumppani ja on ollut mukana suunnittelemassa messujen Habi Kids -lasten alueelle ohjelmaa. Sinne on toteutettu Helsinki-aiheinen Skidipeli, jossa tutustutaan Helsingin kaupunkikulttuuriin...

    • Työpaja
    • 1.–2. luokat
  6. Kuvataidetehtävä

    Kulttuurikeskus Caisan 5x2-taidekurssit

    Taidekursseja helsinkiläisille alakoululuokille
    Annantalo
    Ti 10.9. – To 21.11.2019

    5x2-taidekurssit ovat 10 tunnin maksuttomia taidekursseja helsinkiläisille alakoululuokille. Helsingin kaupungin tavoite on, että jokainen helsinkiläinen lapsi pääsee kerran kouluaikanaan osallistumaan 5x2-taideopetukseen....

    • Työpaja
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
  7. Helsingin kaupunginorkesteri

    Oodi ilolle

    Lukioiden ja ammattikoulujen 1. luokille
    Helsingin kaupunginorkesteri
    To 19.12.2019 19:00

    Bruno Weil, kapellimestari...

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  8. Andreas Haefliger

    Planeetat

    Lukioiden ja ammattikoulujen 1. luokille
    Helsingin kaupunginorkesteri
    To 7.11.2019 19:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  9. Eriikka Maalismaa

    Il poema sinfonico

    Lukioiden ja ammattikoulujen 1. luokille
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 1.11.2019 19:00

    Osmo Vänskä, kapellimestari...

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  10. Maria Ylipää

    VOLARE

    Lukioiden ja ammattikoulujen 1. luokille
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ti 1.10.2019 19:00

    Helsingin kaupunginorkesteri...

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  11. Stefan Jackiw

    FESTE ROMANE

    Lukioiden ja ammattikoulujen 1. luokille
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 25.9.2019 19:00

    Hans Graf, kapellimestari...

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  12. Gemma New

    KENRAALIHARJOITUS: Voci

    Gemma New / Antoine Tamestit
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 13.12.2019 10:00

    Gemma New, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  13. Garrick Ohlsson

    KENRAALIHARJOITUS: Fiori di fiori

    Susanna Mälkki / Garrick Ohlsson
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 20.11.2019 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  14. Andreas Haefliger

    KENRAALIHARJOITUS: Planeetat

    Susanna Mälkki / Andreas Haefliger
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 6.11.2019 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  15. Eriikka Maalismaa

    KENRAALIHARJOITUS: Il poema sinfonico

    Osmo Vänskä / Eriikka Maalismaa
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 1.11.2019 10:00

    Osmo Vänskä, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  16. Péter Eötvös

    KENRAALIHARJOITUS: Alle vittime senza nome

    Péter Eötvös / Leticia Moreno
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 23.10.2019 10:00

    Péter Eötvös, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  17. Donato Renzetti

    KENRAALIHARJOITUS: Kosmopoliitit

    Donato Renzetti / Alexander Toradze
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 18.10.2019 10:00

    Donato Renzetti, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  18. Elisabeth Leonskaja

    KENRAALIHARJOITUS: Keisarikonsertto

    Manacorda / Leonskaja / Chorell
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 4.10.2019 10:00

    Antonello Manacorda, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  19. Stefan Jackiw

    KENRAALIHARJOITUS: Feste Romane

    Hans Graf / Stefan Jackiw
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 25.9.2019 10:00

    Hans Graf, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  20. Nelson Freire

    KENRAALIHARJOITUS: Rooman karnevaali

    Susanna Mälkki / Nelson Freire
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 11.9.2019 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä

Sivut

    

Hakukriteerit

Syötä hakusanat
Etsi
Hae tapahtumat ajalta
Esim. 19.8.2019
Esim. 19.8.2019
Tapahtumanjärjestäjä