Tapahtumahaku

  1. Rauhatäti ja pyykkitupa

    Sanat haltuun (FI)

    rap-työpaja
    Helsingin kaupunginkirjasto
    Ke 4.9. – Ke 18.12.2019

    Lukutaitoa nuorille - ILMOITTAUTUMINEN TYÖPAJOIHIN ON PÄÄTTYNYT...

    • Työpaja
    • 2. aste
  2. Helsingin kaupunginorkesteri

    Oodi ilolle (FI/SVE)

    Lukioiden ja ammattikoulujen 1. luokille
    Helsingin kaupunginorkesteri
    To 19.12.2019 19:00

    Bruno Weil, kapellimestari...

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  3. Pikku Papun Orkesteri konsertoimassa Vallilan alakoulussa.

    Konserttikeskus

    Tilaa elävää musiikkia kouluihin ja päiväkoteihin
    Konserttikeskus ry
    Ke 21.3.2018 – Pe 20.12.2019

    Järjestämme konsertteja kouluihin ja päiväkoteihin pääasiassa valtakunnallisina kiertueina sekä Konsertti joka kouluun -toimintamallilla. Konsertteihin on mahdollisuus liittää myös työpajoja. ...

    • Tilattavissa päiväkotiin/kouluun
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  4. Andreas Brantelid

    KENRAALIHARJOITUS: Fontane di Roma

    Alan Buribajev & Andreas Brantelid
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 10.1.2020 10:00

    Alan Buribajev, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  5. PikkuKulkuri Niga
    Sellosali
    Ti 21.1.2020 10:15

    Ti 21.1. klo 10.15...

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
  6. Gianandrea Noseda
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 24.1.2020 10:00

    Kapellimestari Gianandrea Nosedan ja BBC Philharmonic -orkesterin Beethoven-konserttitaltioinneille kertyi BBC:n sivuilla viikon aikana ennätysmäiset 1,4 miljoonaa latausta vuonna 2005. Nosedalla on maine kapellimestarina, jonka radikaalit...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  7. Thomas Zehetmair

    KENRAALIHARJOITUS: La Folia

    Thomas Zehetmair
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 29.1.2020 10:00

    Thomas Zehetmair, viulisti, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  8. Ning Feng

    KENRAALIHARJOITUS: Incontri

    Mario Venzago & Ning Feng
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 7.2.2020 10:00

    Mario Venzago, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  9. Daniel Müller-Schott

    KENRAALIHARJOITUS: Il Signor Bruschino

    Simone Young & Daniel Müller-Schott
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 12.2.2020 10:00

    Simone Young, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  10. Ilja Gringolts

    KENRAALIHARJOITUS: Allegoria della notte

    Olari Elts & Ilja Gringolts
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 6.3.2020 10:00

    Olari Elts, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  11. Guy Braunstein
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 11.3.2020 10:00

    Guy Braunstein, viulu, johtaja...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  12. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Vista

    Susanna Mälkki & Frank Peter Zimmermann
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 20.3.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  13. Hannu Perttilä

    KENRAALIHARJOITUS: Exsultate jubilate

    Jane Glover & Hannu Perttilä & Aurora Marthens
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 8.4.2020 10:00

    Jane Glover, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  14. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Näyttelykuvia

    Susanna Mälkki & Esko Laine
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 17.4.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  15. Angela Hewitt

    KENRAALIHARJOITUS: Pastoraalisinfonia

    Risto Joost & Angela Hewitt
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 22.4.2020 10:00

    Risto Joost, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  16. Tianyi Lu

    KENRAALIHARJOITUS: Aus Italien

    Tianyi Lu & Janne Mertanen
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 6.5.2020 10:00

    Tianyi Lu, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  17. Kristian Winther

    KENRAALIHARJOITUS: Triptyykki

    Olli Mustonen & Kristian Winther
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 20.5.2020 10:00

    Olli Mustonen, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  18. Raxu Taskunen ja Salaattimestari Sipulius
    Tanssiteatteri Glims & Gloms
    To 1.8.2019 – Su 31.5.2020

    Raxu Taskunen on riimittelevä, sanoilla leikkivä visuaalinen ja vauhdikas musikaali. Maailmaa katsotaan pienen, taskuihin mahtuvan Raxu Taskusen näkövinkkelistä. Aina nälkäinen Raxu on nokkela ja vilkas, mutta laiska persoona. Hän yrittää kaikin...

    • Esitys
    • Tilattavissa päiväkotiin/kouluun
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • Valmistaville luokille
    

Hakukriteerit

Syötä hakusanat
Etsi
Hae tapahtumat ajalta
Esim. 16.12.2019
Esim. 16.12.2019