Tapahtumahaku

  1. Isabelle Faust

    KENRAALIHARJOITUS: Follow me

    Susanna Mälkki / Isabelle Faust
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 24.5.2019 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  2. Jean-Efflam Bavouzet

    KENRAALIHARJOITUS: Toccata ja fuuga

    Mario Venzago / Jean-Efflam Bavouzet
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 15.5.2019 10:00

    Mario Venzago, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  3. Christian Tetzlaff

    KENRAALIHARJOITUS: Kolhiintunut luonto

    Susanna Mälkki / Christian Tetzlaff
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 10.5.2019 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  4. Francesco Piemontesi

    KENRAALIHARJOITUS: Romeo ja Julia

    Mirga Gražinytė-Tyla / Francesco Piemontesi
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 26.4.2019 10:00

    Mirga Gražinytė-Tyla, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  5. Akiko Suwanai

    KENRAALIHARJOITUS: Kohtalonsinfonia

    Susanna Mälkki / Akiko Suwanai
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 3.4.2019 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  6. John Storgårds

    KENRAALIHARJOITUS: Serenadi

    John Storgårds / Baiba Skride
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 29.3.2019 10:00

    John Storgårds, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  7. Elina Vähälä

    KENRAALIHARJOITUS: Kevään tanssit

    Matthias Pintscher / Elina Vähälä
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 20.3.2019 10:00

    Matthias Pintscher, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  8. Jukka-Pekka Saraste

    KENRAALIHARJOITUS: Leningrad, New York

    Jukka-Pekka Saraste / Joonas Ahonen
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 15.3.2019 10:00

    Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  9. Thomas Söndergård

    KENRAALIHARJOITUS: Mantereet kohtaavat

    Thomas Söndergård / Christian Ihle Hadland
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 1.3.2019 10:00

    Thomas Söndergård, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  10. Jonathan Roozeman

    KENRAALIHARJOITUS: Uudesta maailmasta

    Osmo Vänskä / Jonathan Roozeman
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 6.2.2019 10:00

    Osmo Vänskä, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  11. Katia ja Marielle Labèque

    KENRAALIHARJOITUS: Musica nova Helsinki

    Peter Rundel / Katia ja Marielle Labèque
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 1.2.2019 10:00

    Peter Rundel, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  12. Martin Fröst

    KENRAALIHARJOITUS: Alaston satama

    Miguel Harth-Bedoya / Martin Fröst
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 23.1.2019 10:00

    Miguel Harth-Bedoya, kapellimestari...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Valmistaville luokille
    • Yleisötyötä
  13. Tero Saarinen Company, Third Practice. Kuva: Tanja Ahola

    Tero Saarinen Company & Helsingin Barokkiorkesteri

    AVOIMET HARJOITUKSET: THIRD PRACTICE
    Tero Saarinen Company
    Pe 17. – La 18.5.2019

    ”Kaikki muuttuu, mikään ei katoa”...

    • Esitys
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
  14. Faso Kan
    Sellosali
    Ti 19.3.2019 10:15

    Ti 19.3. klo 10.15 (KULPS! 3.-6. lk.)...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
  15. Kastor ja Pollux

    Kastor & Pollux

    Nykytanssiteos lapsille
    Sellosali
    Ti 5.2.2019 10:15

    Ti 5.2. Klo 10.15...

    • Esitys
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
  16. Sibeliuksen satu
    Sellosali
    Ti 22.1.2019 10:15

    Ti 22.1. klo 10.15 (KULPS! 1.-2. lk.) ...

    • Esitys
    • 1.–2. luokat
  17. Zipora Ogola

    "Sadalla kielellä"

    musiikkia kanteleeseen katsomatta
    Vuotalo
    Ti 26.2.2019 14:00

    Taideyliopiston Sibelius-Akatemian klassisen ja kansanmusiikin osastojen kanteleopiskelijat Zipora Ogola ja Viola Uotila ravistelevat yhteiskonsertissaan käsityksiä soolokantelemusiikista. Nuorten kanteletaiteilijoiden konserttiohjelmassa...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • Valmistaville luokille
  18. Kuka kirjoitti sanat

    Kulttuurikurssi: Kuka kirjoitti sanat?

    itäisen ja kaakkoisen Helsingin kouluille
    Stoa
    Ma 18.2. – Ti 30.4.2019

    Musiikki on sävelten ja sanojen liitto: teksti selittää musiikkia ja musiikki selittää tekstiä. Musiikki myös kuljettaa tarinoita ja kantaa mukanaan muistoja. Sillä on erityinen tapa vaikuttaa aivoihin: ihmisen alku reagoi musiikkiin jo ennen...

    • Oppimisen tilat
    • Työpaja
    • 7.–9. luokat
    • Lukio
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  19. Opi suomea laulaen

    Opi suomea laulaen

    Valmistaville luokille
    Stoa
    To 14.2. – To 7.3.2019

    Opi suomea laulaen on vuosien aikana kotoutumiskoulutuksissa kehitetty toimintamalli. Toimintaa tutkii parhaillaan toiminnan kehittänyt MuM Johanna Lehtinen-Schnabel. Toiminta sai suuren suosion Helsingin kaupunginorkesterin keväällä 2017...

    • Työpaja
    • Valmistaville luokille
  20. Kuva Tervasaaren amfiteatterista

    Taneli ja Tunari taikavoimia etsimässä

    Lasten kesäteatteriesitys Tervasaaressa
    HIT Helsinki
    Ma 13. – To 23.5.2019

    Taneli ja Tunari taikavoimia etsimässä on esitys mokailusta, selviytymisestä ja ystävyyden kautta saavutetusta rohkeudesta....

    • Esitys
    • Päivähoito ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat

Sivut

    

Hakukriteerit

Syötä hakusanat
Etsi
Hae tapahtumat ajalta
Esim. 22.1.2019
Esim. 22.1.2019