Tapahtumahaku

  1. Helsingin kaupunginorkesteri

    Oodi ilolle (FI/SVE)

    Lukioiden ja ammattikoulujen 1. luokille
    Helsingin kaupunginorkesteri
    To 19.12.2019 19:00

    Bruno Weil, kapellimestari...

    • Esitys
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  2. Arne Alligator & Viidakkorumpu
    Svenska Teatern
    Pe 27. – La 28.12.2019

    Aarne Alligaattori & Viidakkorumpu on vuonna 2003 perustettu yhtye, joka soittaa iloista ja tarttuvaa lastenmusiikkia. Aarne Alligaattori esiintyy sekä suomeksi että ruotsiksi, ja yhtye kiertää ahkerasti esiintymässä ympäri Suomea ja Ruotsia.

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
  3. Andreas Brantelid

    KENRAALIHARJOITUS: Fontane di Roma

    Alan Buribajev & Andreas Brantelid
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 10.1.2020 10:00

    Alan Buribajev, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  4. PikkuKulkuri Niga
    Sellosali
    Ti 21.1.2020 10:15

    Ti 21.1. klo 10.15...

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
  5. Gianandrea Noseda
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 24.1.2020 10:00

    Kapellimestari Gianandrea Nosedan ja BBC Philharmonic -orkesterin Beethoven-konserttitaltioinneille kertyi BBC:n sivuilla viikon aikana ennätysmäiset 1,4 miljoonaa latausta vuonna 2005. Nosedalla on maine kapellimestarina, jonka radikaalit...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  6. Freija Hetkun Ketkun
    Sellosali
    Ti 28.1.2020 10:15

    Ti 28.1. klo 10.15...

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
  7. Thomas Zehetmair

    KENRAALIHARJOITUS: La Folia

    Thomas Zehetmair
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 29.1.2020 10:00

    Thomas Zehetmair, viulisti, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  8. Ning Feng

    KENRAALIHARJOITUS: Incontri

    Mario Venzago & Ning Feng
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 7.2.2020 10:00

    Mario Venzago, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  9. Daniel Müller-Schott

    KENRAALIHARJOITUS: Il Signor Bruschino

    Simone Young & Daniel Müller-Schott
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 12.2.2020 10:00

    Simone Young, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  10. Sailor och Pekka

    Viirus & Ensemble Bulleribock: Sailor och Pekka

    – en hyllning till vardagligheten
    TeaterViirus
    La 29.2. – Ke 4.3.2020

    I de prisbelönta barnböckerna av Jockum Nordström är förorten och det lilla samhällets gemenskap skådeplats för skönhet, lågmäld humor och okomplicerad vardaglighet. Man lägger in en tipsrad, hjälper en vän att tapetsera, reparerar bilen. Och...

    • Esitys
    • Tilattavissa päiväkotiin/kouluun
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
  11. Ilja Gringolts

    KENRAALIHARJOITUS: Allegoria della notte

    Olari Elts & Ilja Gringolts
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 6.3.2020 10:00

    Olari Elts, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  12. Guy Braunstein
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 11.3.2020 10:00

    Guy Braunstein, viulu, johtaja...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  13. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Vista

    Susanna Mälkki & Frank Peter Zimmermann
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 20.3.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  14. Hannu Perttilä

    KENRAALIHARJOITUS: Exsultate jubilate

    Jane Glover & Hannu Perttilä & Aurora Marthens
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 8.4.2020 10:00

    Jane Glover, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  15. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Näyttelykuvia

    Susanna Mälkki & Esko Laine
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 17.4.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  16. Päistikka
    Sellosali
    Ti 21.4.2020 10:15

    Ti 21.4. klo 10.15...

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
  17. Angela Hewitt

    KENRAALIHARJOITUS: Pastoraalisinfonia

    Risto Joost & Angela Hewitt
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 22.4.2020 10:00

    Risto Joost, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  18. FORK, Chapter 1: The End
    Svenska Teatern
    Pe 15.11.2019 – To 30.4.2020

    Tämä on FORKin viimeinen show! Unelmamatka, jolle neljä ystävää lähtivät kalliolaisesta keittiöstä vuonna 1996, on tulossa päätökseensä. 22 vuoden ajan...

    • Esitys
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
  19. Tianyi Lu

    KENRAALIHARJOITUS: Aus Italien

    Tianyi Lu & Janne Mertanen
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 6.5.2020 10:00

    Tianyi Lu, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  20. Pikku Papun Orkesteri
    Sellosali
    Pe 8.5.2020 10:15

    Pe 8.5. klo 10.15 Pikku Papun Orkesteri

    • Esitys
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus

Sivut

    

Hakukriteerit

Syötä hakusanat
Etsi
Hae tapahtumat ajalta
Esim. 16.12.2019
Esim. 16.12.2019