Tapahtumahaku

  1. Elämä kädessä

    Elämä kädessä

    Esitys nuorista tulevaisuuden yhteiskunnassa
    Malmitalo
    Ke 15.4.2020 13:00

    Elämä kädessä on kertomus siitä, miten digitaaliseen aikaan syntyneet nuoret etsivät juuriaan ja omaa paikkaansa yhteiskunnassa. Teatteriesityksessä kiteytyy ajatus, että nykyisen yhteiskuntamme rakenteet ja mallit eivät enää toimi, vaan nyt on...

    • Esitys
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
  2. Metropolia Big Band - Jukka Linkolan musiikkia
    Metropolia Ammattikorkeakoulu
    Ke 26.2.2020 19:00

    Metropolia Big Band soittaa Jukka Linkolan sävellyksiä....

    • Esitys
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
  3. Karaka-Tum & Global Choir

    Etnosoi! -koulukonserttikiertue

    Karaka-Tum & Global Choir
    Konserttikeskus ry
    Ma 27. – To 30.4.2020

    Konserttikeskus toteuttaa yhteistyössä Sibelius-Akatemian maailmanmusiikin koulutusohjelman ja Etnosoi! -festivaalin kanssa koulukonserttikiertueen. Karaka-Tum & Globar Choir on tilattavissa pääkaupunkiseudun kouluihin viikolla 18. Sibelius...

    • Esitys
    • Tilattavissa päiväkotiin/kouluun
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
  4. Elämä kädessä -näytelmä

    Elämä kädessä

    Näytelmä nuorista ja tulevaisuuden yhteiskunnasta
    Yhteiset Lapsemme ry
    To 26. – La 28.3.2020

    Elämä kädessä on kertomus siitä, miten digitaaliseen aikaan syntyneet, kahden tai useamman kulttuurin välissä elävät, nuoret etsivät identiteettiään, juuriaan ja omaa paikkaansa yhteiskunnassa. ...

    • Esitys
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
  5. Barvo Don Gnu
    Sellosali
    Ti 17.3.2020 10:00 ja 12:00

    Ti 17.3. klo 10 (alakoulut, KULPS 4.-6. lk.)...

    • Esitys
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
  6. Sontiainen - balladi koti-ikävästä © Topi Raulo

    Sontiainen - balladi koti-ikävästä

    Uutta kotimaista musiikkiteatteria!
    Teatteri Avoimet Ovet
    Ti 4.2. – To 23.4.2020

    Teatterin kevään 2020 tuotanto on Sontiainen ‒ balladi koti-ikävästä. Se on amerikansuomalaiseen kansanmusiikkiin perustuva musiikkiteatteriesitys, joka kertoo tositarinan suomalaisesta siirtolaisesta Tom Sukasesta ja sisusta, jonka avulla hän...

    • Esitys
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
  7. Kristian Winther

    KENRAALIHARJOITUS: Triptyykki

    Olli Mustonen & Kristian Winther
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 20.5.2020 10:00

    Olli Mustonen, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  8. Tianyi Lu

    KENRAALIHARJOITUS: Aus Italien

    Tianyi Lu & Janne Mertanen
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 6.5.2020 10:00

    Tianyi Lu, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  9. Angela Hewitt
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 22.4.2020 10:00

    Risto Joost, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  10. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Näyttelykuvia

    Susanna Mälkki & Esko Laine
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 17.4.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  11. Hannu Perttilä

    KENRAALIHARJOITUS: Exsultate jubilate

    Jane Glover & Hannu Perttilä & Aurora Marthens
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 8.4.2020 10:00

    Jane Glover, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  12. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Vista

    Susanna Mälkki & Frank Peter Zimmermann
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 20.3.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  13. Guy Braunstein
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 11.3.2020 10:00

    Beethovenin viulukonserton kantaesityksessä nuori viuluvirtuoosi Franz Clement kosiskeli yleisöltä irtopisteitä soittamalla ensimmäisen ja toisen osan välissä omia sävellyksiään väärinpäin käännetyllä viululla. Tässä konsertissa viulu pysynee...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  14. Ilja Gringolts
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 6.3.2020 10:00

    Kesäyön unelma -alkusoiton sävelsiemenet muhivat Berliinissä, Mendelssohnien valtavassa puutarhassa, jossa nuori Felix siskoineen esitti kuvaelmia, näytelmiä ja musiikkikappaleita muun muassa Shakespearesta innoittuneena. Salvatore Sciarrino on...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  15. Daniel Müller-Schott

    KENRAALIHARJOITUS: Il Signor Bruschino

    Simone Young & Daniel Müller-Schott
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 12.2.2020 10:00

    Simone Young, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  16. Ning Feng

    KENRAALIHARJOITUS: Incontri

    Mario Venzago & Ning Feng
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 7.2.2020 10:00

    Mario Venzago, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  17. Thomas Zehetmair

    KENRAALIHARJOITUS: La Folia

    Thomas Zehetmair
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 29.1.2020 10:00

    Thomas Zehetmair, viulisti, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
    

Hakukriteerit

Syötä hakusanat
Etsi
Hae tapahtumat ajalta
Esim. 26.1.2020
Esim. 26.1.2020