Tapahtumahaku

  1. Ning Feng

    KENRAALIHARJOITUS: Incontri

    Mario Venzago & Ning Feng
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 7.2.2020 10:00

    Mario Venzago, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  2. Daniel Müller-Schott

    KENRAALIHARJOITUS: Il Signor Bruschino

    Simone Young & Daniel Müller-Schott
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 12.2.2020 10:00

    Simone Young, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  3. Ilja Gringolts
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 6.3.2020 10:00

    Kesäyön unelma -alkusoiton sävelsiemenet muhivat Berliinissä, Mendelssohnien valtavassa puutarhassa, jossa nuori Felix siskoineen esitti kuvaelmia, näytelmiä ja musiikkikappaleita muun muassa Shakespearesta innoittuneena. Salvatore Sciarrino on...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  4. Guy Braunstein
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 11.3.2020 10:00

    Beethovenin viulukonserton kantaesityksessä nuori viuluvirtuoosi Franz Clement kosiskeli yleisöltä irtopisteitä soittamalla ensimmäisen ja toisen osan välissä omia sävellyksiään väärinpäin käännetyllä viululla. Tässä konsertissa viulu pysynee...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  5. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Vista

    Susanna Mälkki & Frank Peter Zimmermann
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 20.3.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  6. Hannu Perttilä

    KENRAALIHARJOITUS: Exsultate jubilate

    Jane Glover & Hannu Perttilä & Aurora Marthens
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 8.4.2020 10:00

    Jane Glover, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  7. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Näyttelykuvia

    Susanna Mälkki & Esko Laine
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 17.4.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  8. Angela Hewitt
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 22.4.2020 10:00

    Risto Joost, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  9. Karaka-Tum & Global Choir

    Etnosoi! -koulukonserttikiertue

    Karaka-Tum & Global Choir
    Konserttikeskus ry
    Ma 27. – To 30.4.2020

    Konserttikeskus toteuttaa yhteistyössä Sibelius-Akatemian maailmanmusiikin koulutusohjelman ja Etnosoi! -festivaalin kanssa koulukonserttikiertueen. Karaka-Tum & Globar Choir on tilattavissa pääkaupunkiseudun kouluihin viikolla 18. Sibelius...

    • Esitys
    • Tilattavissa päiväkotiin/kouluun
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
  10. Tianyi Lu

    KENRAALIHARJOITUS: Aus Italien

    Tianyi Lu & Janne Mertanen
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 6.5.2020 10:00

    Tianyi Lu, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  11. Kristian Winther

    KENRAALIHARJOITUS: Triptyykki

    Olli Mustonen & Kristian Winther
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 20.5.2020 10:00

    Olli Mustonen, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä