Tapahtumahaku

  1. Vilho Lampi, omakuva
    HAM Helsingin taidemuseo
    Pe 14.2. – Su 18.10.2020

    Ilmaisuvoimaisen Vilho Lammen (1898–1936) taide sisältää lyhyestä taiteilijanurasta huolimatta laajan kirjon maalaustyylejä ekspressionismista pointillismiin. Lampi tasapainoili koko elämänsä taiteilijakutsumuksen ja kotitilan töiden välillä –...

    • Näyttely
    • Valmistaville luokille
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  2. Kristian Winther

    KENRAALIHARJOITUS: Triptyykki

    Olli Mustonen & Kristian Winther
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 20.5.2020 10:00

    Olli Mustonen, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  3. Tianyi Lu

    KENRAALIHARJOITUS: Aus Italien

    Tianyi Lu & Janne Mertanen
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 6.5.2020 10:00

    Tianyi Lu, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  4. Angela Hewitt

    KENRAALIHARJOITUS: Pastoraalisinfonia

    Risto Joost & Angela Hewitt
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 22.4.2020 10:00

    Risto Joost, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  5. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Näyttelykuvia

    Susanna Mälkki & Esko Laine
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 17.4.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  6. Hannu Perttilä

    KENRAALIHARJOITUS: Exsultate jubilate

    Jane Glover & Hannu Perttilä & Aurora Marthens
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 8.4.2020 10:00

    Jane Glover, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  7. Susanna Mälkki

    KENRAALIHARJOITUS: Vista

    Susanna Mälkki & Frank Peter Zimmermann
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 20.3.2020 10:00

    Susanna Mälkki, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  8. Guy Braunstein
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 11.3.2020 10:00

    Guy Braunstein, viulu, johtaja...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  9. Ilja Gringolts

    KENRAALIHARJOITUS: Allegoria della notte

    Olari Elts & Ilja Gringolts
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 6.3.2020 10:00

    Olari Elts, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  10. Daniel Müller-Schott

    KENRAALIHARJOITUS: Il Signor Bruschino

    Simone Young & Daniel Müller-Schott
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 12.2.2020 10:00

    Simone Young, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  11. Ning Feng

    KENRAALIHARJOITUS: Incontri

    Mario Venzago & Ning Feng
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 7.2.2020 10:00

    Mario Venzago, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  12. Thomas Zehetmair

    KENRAALIHARJOITUS: La Folia

    Thomas Zehetmair
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Ke 29.1.2020 10:00

    Thomas Zehetmair, viulisti, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  13. Gianandrea Noseda
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 24.1.2020 10:00

    Kapellimestari Gianandrea Nosedan ja BBC Philharmonic -orkesterin Beethoven-konserttitaltioinneille kertyi BBC:n sivuilla viikon aikana ennätysmäiset 1,4 miljoonaa latausta vuonna 2005. Nosedalla on maine kapellimestarina, jonka radikaalit...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  14. Andreas Brantelid

    KENRAALIHARJOITUS: Fontane di Roma

    Alan Buribajev & Andreas Brantelid
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Pe 10.1.2020 10:00

    Alan Buribajev, kapellimestari...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  15. Visiittikorttikuva

    VISIITTIKORTTEJA VALOKUVATAITEEN MUSEOSTA

    Näyttely kaupunkitilassa
    Suomen valokuvataiteen museo
    Ke 27.11.2019 – Su 31.5.2020

    Tee opetusryhmäsi kanssa retki Ruoholahden länsilinkin alikulkusillan alle, jossa on esillä pylvästarroituksina visiittikorttikuvia Valokuvataiteen museon kokoelmista. Näyttelyyn liittyvän tehtävä-materiaalin avulla voit jatkaa ryhmäsi kanssa...

    • Näyttely
    • Valmistaville luokille
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  16. Rasoul Khorram

    RASOUL KHORRAM

    Äitini kaipaa minua takaisin kotiin
    Suomen valokuvataiteen museo
    Pe 22.11.2019 – Su 5.1.2020

    Valokuvaaja Rasoul Khorram (s.1980) on kuvannut iäkkään äitinsä Halima Khanomillan elämää kolmen vuoden ajan Oshnaviehissa, Iranin Kurdistanissa, Irakin, Iranin ja Turkin rajalla. Kuvissa äiti tekee arkiaskareitaan: hoitaa kasveja, kerää marjoja...

    • Näyttely
    • Valmistaville luokille
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  17. Kuvassa DJ Mölytoosa ja Mummu

    Glims & Gloms Kauppakeskusteatteri @Entresse

    Raxu Taskunen & DJ Mölytoosa ja Mummu
    Tanssiteatteri Glims & Gloms
    Ti 3. – To 19.12.2019

    RAXU TASKUNEN...

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
  18. Vivian Maier, 1959

    VIVIAN MAIER

    Omakuva ja sen varjo
    Suomen valokuvataiteen museo
    Pe 17.1. – Su 24.5.2020

    *** Ope-info 21.1 klo 15.30-18.00. Ilmoittautumiset 20.1 klo 15.00 mennessä osoitteeseen kastehelmi.korpijaakko@fmp.fi ***

    • Näyttely
    • Valmistaville luokille
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
    • 1.–2. luokat
    • 3.–6. luokat
    • 7.–9. luokat
    • 2. aste
    • Yleisötyötä
  19. Berättelser 1-2-3-4
    TeaterViirus
    Pe 22.11.2019 – Su 31.5.2020

    "Iscensättningen är helt enkelt underbar, full av överraskningar och snilleblixtar. Pöysti har skapat en fungerande helhet av de roliga berättelserna, och Kock och Hulkkonen är verkligt utmärkta i sina roller – Kock i fler än en dessutom....

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus
  20. Kertomuksia 1-2-3-4
    TeaterViirus
    La 25.1. – La 28.3.2020

    “Esitys on samanaikaisesti viihdyttävä ja ajatuksia herättävä. Se kuvaa maailmaa lapsen näkökulmasta, jossa kaikki on mahdollista.” -VN 26.4.2018 “Toteutus on kertakaikkiaan mahtava, täynnä yllätyksiä ja neronleimauksia.” -HBL 10.4.2018

    • Esitys
    • Valmistaville luokille
    • Varhaiskasvatus ja esiopetus

Sivut

    

Hakukriteerit

Syötä hakusanat
Etsi
Hae tapahtumat ajalta
Esim. 14.12.2019
Esim. 14.12.2019